kultúra (23), Quimby (1), lépegető (1), jégpálya (1), PR (4), Dóczi Éva (1), oktatás (1), világnap (1), kosárlabda (3), törvényszék (4), egészség (14), gasztronómia (8), karate (1), zene (7), tánc (3), pörkölt (1), Baseball (4), Flashmob (1), cinema city (12), lövészet (1)

Hogy álljunk át a tavaszi üzemmódra

2018-03-17

Lassan itt a tavasz, ami felüdülést jelent számunkra a sötét és zord tél után. A szervezetünk is felfrissülésre vágyik és téli üzemmódról át kell állítanunk tavaszira. Hogy milyen módon tehetjük ezt és milyen elvek szerint állítsuk össze napi étrendünket ebben Monori Krisztina dietetikus ad tanácsokat:

-A tavasz a felfrissülés időszaka, így érdemes a táplálkozásunkban is megújulni. Hamarosan jönnek a friss zöldségfélék időszaka és nem csak a párolt és sült zöldségeket kell fogyasztanunk. A téli vitaminhiányos időszak után a szervezetünkkel érdemes minél jobban feltölteni, vagy visszatölteni, ami ebben az időszakban könnyebb feladat lesz. A D vitamin bevitelre azért még érdemes lesz odafigyelni, amit ilyenkor fontos pótolni, ami a tél fáradtság leküzdésében is segít. A télen felszedett kilókat lassan el lehet kezdeni leadni, hogy a nyár elején ne keljen kampányszerű fogyókúrákat folytatni. El kell kezdeni mérsékelten és tudatosan táplálkozni a siker elérés érdekében, amelyben a sovány húsok, a csirke, a pulyka, vagy a halfogyasztás nagy segítséget nyújthat. Nagyon jó vitaminpótlásra a belsőségek, például a máj,a D és A vitaminforrások. Ne csak a megszokott rizs és krumpliban gondolkodjunk, hanem bátran iktassuk az étkezésünkbe a kölest, a burgult és a kuszkuszt a teljes értékű gabonafélék használata köretként. Folyadékfogyasztás segíti a szervezet méregtelenítését, de igyekezzünk ne pluszkalóriát bevinni velük a szervezetbe. A legjobb választás a víz, vagy a citromos víz, ami frissítően is hathat.

Sokan ilyenkor drasztikus fogyókúrába kezdenek, és különféle módszereket próbálnak ki a siker elérése érdekében.

- Veszélyesek ilyenkor a csodadiéták, mert tele van velük a világháló. Fogadjuk el, hogy nincs olyan, hogy egy hét alatt 10 kilót fogyunk. Ez maximum víz és izom, ami hosszú távon veszélyes is lehet a szervezetre és a jojózás veszélye is megnövekszik. Inkább ésszerűen kisebb változtatásokkal érdemes haladni és a hátralévő három-négy hónap alatt le lehet adni a plusz kilókat.

Mi magyarok miben vagyunk elmaradva?

-A zöldségek és a rostok fogyasztásában mindenképp. Álltalábban ebédre esszük a sertéshúst és a köretet, de hozzá nem friss salátát, hanem savanyúságot fogyasztunk. Erről a beidegződésről érdemes átállítani magunkat és előételként egy kis dobozban salátát is vinni magunkkal és így a rost és a C-vitamin bevitelünk is növekszik. Nem szabad lé böjt kúrákban gondolkodnunk, mert hosszú távon ezek veszélyesek lehetnek, hiszen nem méregtelenítik teljesen a szervezetünket. Reggelire nagyon jó a zabkása bogyós gyümölcsökkel, akár mirelitben is. Az ebédjeink minél könnyebben emészthetőek legyenek, így segítve a szervezetünk frissen tartását. Vacsora pedig hal, vagy fehérhús természetesen zöldségkörettel.

Helyes kenyérválasztás és a gyümölcsfogyasztás is sarkalatos kérdés az étkezésünkben..

-A gyümölcsökkel is vigyáznunk kell, hiszen a gyümölcscukor is veszélyes lehet, ha nagy mennyiségben fogyasszuk azokat. Érdemes kora délutánig elfogyasztanunk a kívánt gyümölcsöt. A mértékletesség nagyon fontos és 15-20 dkg adagot érdemes belőni a napi bevitelünket. A kenyérfogyasztásnál be lehet ugrani a barnakenyeres megnevezésnek, de ezek is finomlisztes keverést tartalmaznak. Érdemes az összetevőknél megnézni, hányadik helyen találhatók a teljes kiőrlésű keverékek. A kenyér népeledelnek számít. Reggelire nagyon jó egy felvágott mellé, de ebédnél már a főzeléket is meg lehet enni kenyér nélkül A vacsorához pedig lehetőség szerint egyáltalán ne fogyasszunk pékárút.

Ahhoz, hogy egészségesebben éljük a mindennapjainkat csak elhatározás kel és kellő nyitottság. Higgyék el hosszú távon csak nyerhetünk vele, ha elkezdünk tudatosan étkezni!

2018. március 17. Prm